Russian (CIS)Ukrainian (Ukraine)

Україна. Київська Русь

Друк

Коли американський дизайнер Вільям Стаббс створював інтер'єр колишньої «сталінської» дачі під Києвом, він і не думав, що тут житиме російський посол.

Резиденція посла Росії в Україні (ФОТО: Філліп Енніс)Цей будинок має справжню "історію з географією". Вона розпочалась в 1950-му, коли група ув'язнених збудувала одну з останніх "сталінських" дач під Києвом. Тривалий час на закритий об'єкт, яким досі володіє уряд України, ніхто не навідувався.

У 1994 році в житті будинку розпочався новий етап. Один американський бізнесмен українського походження – його сім'я емігрувала до США після Другої світової – повернувся на вже незалежну історичну батьківщину і став економічним консультантом президента. Він орендував будинок на 49 років і перебудував його за допомогою дизайнера з Америки. Сенсаційний – а як же, західний декоратор в колишньому СРСР – проект у 1998-му опублікував американський Architectural Digest. А потім розпочався новий етап історії: бізнесмен-орендар якось домовився з урядом, і будинок став резиденцією російського посла в Україні.

На межі ділянки збудована мазанка – клієнт Стаббса стверджував, що він у такій виріс. Речі для інтер'єру збирали усім світом: будівельники приносили своє з дому, щоб все було оригінальне.Домашній кінотеатр спроектував Тео Каломіракіс – знаменитий дизайнер, який оформив кілька сотень кінотеатрів по всьому світу. Тео Каломіракіс хотів, щоб домашній кінозал був схожий на палацові театри.В інтер'єрі я прагнув передати неймовірну розкіш старої Росії, – говорить дизайнер.Та коли холодного листопадового дня американський дизайнер Вільям Стаббс прибув на місце майбутнього будівництва, до цього було ще далеко. Американець був наляканий до смерті – від аеропорту його супроводжували якісь люди в строгих костюмах на чорному авто. "Я був переконаний, що мені сів на хвіст КДБ, – розповідає Стаббс. – Але клієнт мене заспокоїв: з'ясувалось, що таємничі агенти є його охоронцями. І це був не останній сюрприз, який чекав мене на Україні. Я щоразу зіштовхувався з несподіваними проблемами –  наприклад, відсутністю відповідних викруток, які мені довелось везти з Америки. Успіхи були настільки ж несподіваними – мене вразила майстерність українських ліпників та реставраторів, які допомагали нам з оздобленням будинку (Компанія “ВіЛ-147”)".

Україна і Росія у Стаббса переплуталися, тому спочатку захоплено вивчав нашу спадщину. "Я оглядав пам'ятники російської архітектури, брав з них деталь за деталлю, вивчав народне мистецтво. Потім українські експерти коректували мої ескізи, щоб надати усьому місцевий колорит і достовірність. Я хотів, щоб інтер'єр передав своєрідність національної культури, велику історію – і неймовірну розкіш дореволюційної Росії ". "Український колорит" передав будинок у вигляді мазанки, зведений на межі ділянки. Розкіш і велику історію передало все решту, починаючи з дорогої парчі (її Стаббс теж віз із Америки) і закінчуючи "палацовим" домашнім кінотеатром, який спроектував знаменитий Тео Каломіракіс.

Посол Росії в Україні Віктор Чорномирдін в резиденції (ФОТО: Філліп Енніс)

Всі роботи в будинку вели українські будівельники (Компанія ВіЛ-147). "Спочатку я хотів привезти бригаду з Америки – якщо вже ми викрутки веземо, то чому не людей? Але клієнт наполіг на місцевій робочій силі. Ми знайшли фантастичного виконроба, який координував усі роботи – я ж не міг бути постійно присутнім на будівництві. Його звуть Роман Швед, і він говорить двома мовами – українською та англійською. Свої російські проекти – у в мене їх тепер декілька – я роблю разом з ним ", – розповідає дизайнер.

В Америці у Стаббса репутація професіонала, який готовий всього себе віддати роботі. Сам він розповідає про свої зусилля скромно, але при цьому мимоволі повторює крилаті слова нинішнього мешканця "української дачі": “Хотів зробити як краще - і вийшло". Як завжди.

Майкл Енніс

Architectural Digest. Найкращі будинки світу, № 11 листопад, 2003

Movie1-4-2

istoriya uspihu